POSTANI ŠUMARSKI TEHNIČAR/TEHNIČARKA

Autor: Slađana Srkoč, 31. 5. 2022.

Voliš li šumu i prirodu? Imaš li osjećaj za uređivanje i zaštitu čovjekovog okoliša?

POSTANI ŠUMARSKI TEHNIČAR/TEHNIČARKA

Tko je šumarski tehničar?

Stručnjak koji samostalno obavlja poslove na uzgajanju šuma, zaštiti šuma, uređivanju i iskorištavanju šuma.

Što radi šumarski tehničar?

Prikuplja podatke o obilježjima šumskiih područja, predlaže načine uzgoja i iskorištavanja šuma, te planira i provodi izvođenje radova na šumskom radilištu. Prikuplja podatke o vrsti tla, klimi, vrstama i populaciji drveća, te mogućim oštećenjima i bolestima. Nadzire razvoj i provodi mjere zaštite sadnica i šume, prikuplja sjeme i proizvodi sadni materijal. Pri radu se služi različitim mjernim alatom i geodetskim instrumentima, te alatima i pomagalima koji se upotrebljavaju za uređivanje šuma.

Znanja, vještine i poželjne osobine

Pored općih znanja, šumarski tehničar mora ovladati stručnom terminologijom, poznavati pravila sigurnosti na radu i ekološke standarde. Obrazovanjem kroz četiri godine stječe znanja iz područja uzgajanja šuma, poznavanja tla, uzgoja sadnice, zaštite šuma, primjene oruđa i strojeva za uređivanje šuma, znanja o iskorištavanju šuma itd.

Gdje?

U učionicama, informatičkoj učionici, radilištima "Hrvatskih šuma" d.o.o. i šumskim rasadnicima.

Učenje?

Teorijski dio, terenska nastava, praktična nastava i stručna praksa. Školovanje traje 4 godine.

Što nakon 4. razreda?

Nakon obrane završnog rada možeš se zaposliti u šumariji ili šumskom rasadniku.

Nakon položene državne mature možeš nastaviti obrazovanje na sveučilištima ili veleučilištima od kojih su srodni Šumarski fakultet, Agronomski fakultet, Prirodoslovno - matematički fakultet, Veterinarski fakultet, Lovstvo i zaštita prirode na Veleučilištu.

Broj učenika - 20

Predmeti važni za upis

Hrvatski jezik, Strani jezik, Matematika, Biologija, Kemija, Tehnička kultura

Obrazovni sektor

Šumarstvo, prerada i obrada drva

Nastavni plan za smjer šumarski tehničar nalazi se u prilogu.

Priloženi dokumenti:
NASTAVNI_PLAN_ZA_ZANIMANJE_SUMARSKI_TEHNICAR.docx (12.37 KB)

« Svibanj 2024 »

Srednja škola Delnice / Lujzinska cesta 42, HR-51300 Delnice / www.ss-delnice.skole.hr / ured@ss-delnice.skole.hr