Međusektorski projekt "Potraga za LIPOM"

Autor: Davor Pleše, 26. 5. 2021.

Međusektorski projekt "Potraga za Lipom" proveden je u sklopu dva predmeta iz sektora Obrada drva- Poznavanje materijala i sektora Ekonomija- Bankarstvo i osiguranje. U tom projektu sudjelovali su učenici 3. D razreda stolari i učenice 3. E ekonomistice pod vodstvom profesorica Lidija Jakovac-Smokvine i Antonije Ivanušić.

Zadatak je bio istražiti značenje i uporabu lipe u obje struke.

Učenici stolari istražili su po čemu se raspoznaje vrsta drva lipa, koje su karakteristike za tehničku preradu, tehnička svojstva lipe i gdje se najčešće upotrebljava. Lipa je sveto slavensko drvo čija je simbolika sadržana u legendama, pričama i pisanoj povijesti  sve do danas. Posebno je cijenjena u stolarstvu i tokarstvu.

Saznali su  da je lipa  autohtona vrsta hrvatskih šuma rasprostranjena u svim dijelovima Hrvatske. Snažno  i visoko drvo koje doseže starost od nekoliko stotina godina. Drvo  lipe je meko, vlaknasto ali dobre čvrstoće i lako se obrađuje. Boja drveta je svijetla. Često se koristi kao građevno drvo, ali lipa je vrlo kvalitetno drvo za stolarsku proizvodnju i obradu. Od lipe izrađujemo komadni namještaj (komode, kuhinje, spavaće sobe, stolove, stolice), gazišta, stepeništa i zidne obloge, dječje igračke, kutije, škrinje. Lipa je „bakuljava“ vrsta drva što jednostavnije rečeno znači da imaju jednaku boju srži i bijeli.

A naše ekonomistice istražile su poseban odnos Hrvatske i prirode; nacionalni parkovi Hrvatske čine desetinu njezina teritorija, hrvatska valuta nazvana je prema kuni, a kovanice manje vrijednosti nazivaju se prema stablu lipe, čiji su cvjetovi na njima prikazani.

Uvijek je lijepo ponoviti, kada govorimo o lipi i lipama, da su izdane  samo kovanice i to u apoenima  od 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lipa. Sve kovanice na licu (aversu) imaju brojčanu oznaku koliko lipa predstavljaju i grančicu lipe u cvatu, dok je na naličju (reversu) svake kovanice druga biljka. I to ovim redoslijedom:

• jedna (1) lipa - kukuruz
  • dvije (2) lipe - vinova loza
  • pet (5) lipa - hrast lužnjak
  • deset (10) lipa - duhan
  • dvadeset (20) lipa - maslina
  • pedeset (50) lipa - velebitska degenija

U našem gradu, u glavnoj ulici posađen je drvored lipa star stotinjak  godina. Drvored lipe nalazi se i ispred naše škole. Lipe cvatu u lipnju po čemu je i mjesec lipanj dobio ime. Učenici će ubrati cvjetove lipe, osušiti i tijekom zime počastiti se lipovim čajem.

« Svibanj 2024 »

Srednja škola Delnice / Lujzinska cesta 42, HR-51300 Delnice / www.ss-delnice.skole.hr / ured@ss-delnice.skole.hr