Promocija zbirke Čuvari baštine

Autor: Davor Pleše, 9. 10. 2018.

9. listopada u knjižnici naše škole održana je promocija zbirke zavičajnog govora Srednje škole Delnice Čuvari baštine. Svi koji su nazočili promociji na neki način involvirani su u njeno nastajanje te na taj način u nju utkali i dio sebe.

Zbirka je nastala kao rezultat sustavnog praćenja i istraživanja zavičajnih govora tijekom niza godina i generacija. Sadrži nagrađivane učeničke literarne radove, znanstvene učeničke radove: maturalnu radnju Ivane Pleše o Strohalovim prikupljenim narodnim pripovijetkama, kompilacijski rad Marte Blašković i Mateja Butigana o Gorskom kotaru i dijalektima, istraživački rad Majde Tomljanović o razlikovnim osobinama pojedinih idioma, opis delničkih ženidbenih običaja prema literaturi i kazivanju Željka Laloša koji je izradila Vedrana Babić i analizu sušičkog govora Petre Kalčić, jedne od sve rjeđih učenika – izvornih govornika. Zbirka sadrži i učeničke intervjue s Mirjanom Pleše i Davorom Grgurićem. U zbirci je također razlikovni rječnik 21 goranskog idioma najfrekventnijih riječi vezanih uz posao, odjeću, svakodnevne uporabne predmete i sl.

Dio zbirke čine fotografije uskršnjeg stola po domovima diljem Gorskog kotara te stare obiteljske fotografije od kojih svakako valja istaknuti fotografije obitelji Stipaničić iz Delnica iz davne 1884.g kao i osobnu iskaznicu iste obitelji iz Austro-Ugarske Monarhije, 1907. godine. Vrijedan dio zbirke je i nosač zvuka s audio rječnicima te audio i video snimkama autohtonih govornika od najmlađeg s 12 godina do najstarijeg s 92 godine.

Uz djelatnike Škole, nazočnima su se toplim i motivacijskim riječima obratili gradonačelnik Delnica Ivica Knežević, načelnik Općine Lokve Toni Štimac, voditeljica Udruge Ljubitelji lokvarskih starina, alfa i omega u području očuvanja narječja Mirjana Pleše, ravnateljica Narodne knjižnice i čitaonice Delnice Indira Rački Joskić, predsjednica Matice hrvatske ogranak Delnice Nives Marjanović i novinar Novog lista Marinko Krmpotić. Posebitost promocije bili su mlada, ali talentirana glazbenica Marta Beljan te pravi izvorni crnoluški pesnik, maturant David Damić.

Poruka zbirke i svih koji su sudjelovali u njenom nastajanju jest – čuvajmo jezičnu raznolikost i iznimno blago našeg Gorskog kotara.

« Ožujak 2024 »

Srednja škola Delnice / Lujzinska cesta 42, HR-51300 Delnice / www.ss-delnice.skole.hr / ured@ss-delnice.skole.hr